KG OPEN
 
E-mail: rolf.wikstrom@bigcurling.se
Address: c/o ArenaProfil Sweden AB, Kevinge Strand 20, 182 57 Danderyd, Sweden

All rights reserved © Big Curling / ArenaProfil Sweden AB

1/5
 

GRATTIS SÄGER VI TILL VINNARNA!

Söndagen den 29 september avslutades KG OPEN efter tre dagars intensiva gruppspelsmatcher.

I klass A4 besegrade Sumpan Seniors Team Wessing efter fint spel av båda teamen.

Team Westmans och Leksand Elit gjorde upp om segern i klass Elit/Herr
och det blev Leksand Elit som gick segrande ur den kampen.

 

Över 200 bilder från helgen ser du här.

Se mer på

  • Facebook

STORT TACK SÄGER VI...

...till våra sponsorer, alla volontärer och funktionärer och inte minst alla er i den glada

publiken som alla starkt bidragit till att göra tävlingarna så bra som de blev.

VI SES 2020! 

 

BigCurling i samarbete med KG Pettersons fond och
Svenska Curlingförbundet presenterar KG Open.
En öppen Any Four-tävling med fokus på trivsel och gemenskap
samt en tävling för Elit herrar.

Under samma helg arrangeras även EM-kval för damer.
Team Hasselborg möter Team Wranå i en serie om sju matcher
där vinnaren får representera Sverige vid EM i Helsingborg senare i höst.


– Min avsikt när jag donerade pengar till Svenska Curlingförbundet var precis det här.
En tävling med lite mer prispengar som kan ta några lag ut på tävlingar i Europa och
med stort fokus på det sociala i arrangemanget, säger KG Pettersson.

LAGEN

KLASS A4

SUMPAN SENIORS, Sundbybergs CK
1.    Gerry Wåhlin
2.    Anders Eriksson
3.    Mikael Hasselborg, Vice Skip
4.    Mats Wranå, Skip


Team WESSING, Amatörföreningen CK
1-2. Henrik Ekblad

1-2. Johan Nilemar

1-2. Björn Brandberg

3.    Axel Österlund, Vice skip 

4.    Olof Wessing, Skip

Team WESTERBERG, Sundbybergs CK

1.    Lars Ahlberg
2.    Mikael Guslin

3.    Anders Westerberg, Skip

4.    Peter Larsson, Vice Skip

Team SUNDBERG, IK Fyris CK
1.    Anna Gustafsson

2.    Emma Sjödin

3.    Johanna Heldin, Vice Skip

4.    Tova Sundberg, Skip


Team KG PETTERSON, Linköpings CK
1.    Ulf Johansson / Håkan Nyberg

2.    Hans Stenström

3.    Rikard Eriksson, Vice Skip

4.    Göran Carlsson, Skip

       Coach KG Pettersson    

KLASS ELIT/HERR

Team MAGNUSSON, Karlstad CK
1.    Sebastian Jones
2.    Anton Regosa

3.    Robin Ahlberg, Vice Skip

4.    Daniel Magnusson, Skip

       Coach Sebastian Kraupp


Team LINDSTRÖM, Norrköping CK

1.    Kristofer Blom

2.    Alexander Lindström

3.    Albin Eriksson, Vice Skip

4.    Kristian Lindström, Skip
Alt.  Henrik Leek

       Coach/Alt. Axel Rosander
  

LEKSAND ELIT, Leksands CK

1.    Fredrik Carlsén, Vice skip 

2.    Johannes Patz

3.    Simon Olofsson

4.    Fredrik Nyman, Skip
       Alt. Patric Mabergs 


Team NYBERG, Stocksunds CK

1.    Stig Gisslén

2.    Hans Söderström, Vice Skip
3.    Björn Rosendahl

4.    Mats Nyberg, Skip
 

Team WESTMANS, Stocksunds CK

1.    Mats Jansson, Vice Skip
2.    Rolf Wikström
3.    Mikael Vilenius

4.    Anders Kraupp, Skip
       Alt. Peter Tedenbäck

ECC KVALIFICERING

Team HASSELBORG, Sundbybergs CK
1.    Sofia Mabergs

2.    Agnes Knochenhauer

3.    Sara McManus

4.    Anna Hasselborg, Skip

Team WRANÅ, Sundbybergs CK

1.    Fanny Sjöberg

2.    Almida de Val,  Vice Skip

3.    Jennie Wåhlin

4.    Isabella Wranå, Skip

TILL EM